Instalator LibreOffice 4.2 uszkadza Windows 8

Właśnie na własnej skórze doświadczyłem nieprzyjemnego zdarzenia. Mianowicie okazało się, że instalator najnowszych wersji LibreOffice 4.2 uszkadza wpisy w rejestrze systemu Windows 8.

Objawy uszkodzenia:

Po zainstalowaniu/odinstalowaniu LibreOffice 4.2 aplikacje Modern UI (kafelki) przestają rozpoznawać w sposób prawidłowy pliki obrazów, dokumentów i filmów przez co nie można ich używać. Ba nawet ich nie widać w tych aplikacjach, które używają Eksploratora Windows do wyświetlania plików. Może to dotyczyć również Bibliotek Użytkownika. W głównej mierze dotyczy to aplikacji Zdjęcia (Photos App), gdzie zamiast naszych zbiorów i ich miniatur widać tylko komunikat: Brak plików lub folderów w tym widoku.

Diagnoza:

Uszkodzony wpisy w rejestrze
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\KindMap

Instalator zmienia przypisane do rozszerzeń typy plików. Przykładowo dla .jpg zmienia wartość z picture na document

Naprawa:

  1. Należy przywrócić domyślne wpisy rejestru. Żeby nie dokonywać zmian ręcznie wystarczy dodać do rejestru ten plik kindmap.reg (jeśli widzisz dużo niezrozumiałego tekstu to kliknij odnośnik prawym przyciskiem i wybierz Zapisz jako) – wyeksportowany ze świeżo zainstalowanego systemu.
  2. Po dodaniu pliku trzeba jeszcze naprawić indeksy usługi Windows Search. Kolejno należy:
    • Wejść do Panelu Sterowania i w oknie wyszukiwania wpisać frazę: opcje indeksowania”. Następnie kliknąć: Zmień sposób wyszukiwania w systemie Windows;
    • Po otwarciu okna klikamy przycisk: Zaawansowane i w sekcji Rozwiązywanie problemów wybieramy Odbuduj. Potwierdzamy komunikaty o długotrwałym procesie odbudowy i czekamy.

Powyższe kroki należy wykonać zarówno po instalacji jak i usunięciu pakietu LibreOffice.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *