DVB-T jak odbierać

Artykuł tanim kosztem, gdyż tekst ten, w większej części, stworzyłem już jakiś czas temu. Teraz upubliczniam szerszemu gronu zainteresowanych 😉 . Czyli co i jak w temacie DVB-T.

DVB-T Krótki poradnik

Jakie urządzenie jest potrzebne aby odbierać DVB-T?

Aby odbierać sygnał nowoczesnej telewizji cyfrowej (DVB-T) wymagane jest posiadanie odpowiedniego odbiornika. Może to być dowolny telewizor spełniający określone normy lub dodatkowy dekoder, podobny do tych stosowanych w telewizjach kablowych i satelitarnych, podłączony do dowolnego starszego telewizora. Urządzenia te, telewizor lub STB (set-top-box czyli dekoder), muszą pozwalać na odbiór sygnału w formacie MPEG-4/AVC(h.264/E-AC3) i tylko takie będą odbierały TV cyfrową w Polsce i większości krajów Europy.

Obecnie nie zdarza się żeby jakikolwiek sklep handlował sprzętem niezgodnym z przepisami, gdyż cały czas odbywają się kontrole. Jednak mimo wszystko należy unikać urządzeń z nieznanego źródła: bazarów i targowisk, podejrzanie tanich ofert sklepów internetowych czy aukcji.

Typy dekoderów i sposoby podłączania

Dekodery dzielimy na:

 • STB – Set-Top-Box – najpopularniejsze, stawiane obok telewizora (a także pod, nad, w poprzek niego, istna Kamasutra 😛 );
 • Wpinane do gniazda EURO – jak wskazuje nazwa, są to tunery wpinane do gniazda w obudowie telewizora. Są małe, zajmują niewiele miejsca. Mają odbiornik podczerwieni na przewodzie, tak żeby pilot mógł sterować urządzeniem ukrytym za telewizorem;
 • Karty CI – są to specjalne karty ze złączem Common Interface, które wkłada się do gniazda telewizora. Jeżeli posiadasz telewizor z tunerem starszego typu (MPEG-2), i masz wolne takie gniazdo CI+, to możesz pokusić się pokusić o rozszerzenie możliwości swojego TV o dekodowanie sygnału w standardzie nadawanym w Polsce;
 • tunery hybrydowe – to po prostu dekodery STB, które umożliwiają podłączenie anteny naziemnej i satelitarnej. Dobre rozwiązanie jeżeli nie masz miejsca na dwa urządzenia lub nie lubisz żonglować pilotami 😉

Podłączenie tunera do telewizora może przebiegać w różnoraki sposób. W zależności od tego jakimi wejściami dysponuje Twój telewizor masz do wyboru:

 • złącze Composite – pojedynczy lub potrójny (dla stereo audio), zazwyczaj żółty (+ biało/czerwony) przewód Chinch;

  RCA Composite

  RCA Composite

 • przewód SCART – często zwany EURO. Pojedynczy przewód, ten z szeroką wtyczką, którym przesyłany jest sygnał zarówno audio jak i wideo. Tym przewodem da się przesyłać sygnał lepszej jakości niż typem Chinch. Nadal nie uzyskamy sygnału HD;

  EURO czyli SCART

  EURO czyli SCART

 • złącze Component Video – znów kabel typu Chinch, ale zbudowany inaczej, i z większą liczbą wtyków. Trzy (czerwony, zielony, niebieski) służą do przesyłania obrazu. Tym przewodem można uzyskać sygnał Full HD – zależy to oczywiście od sprzętu;

  RGB Component

  RGB Component

 • HDMI – najnowszy, i najbardziej zaawansowany sposób podłączenia dekodera. Jeden przewód dla sygnału audio i wideo. Pozwala uzyskać obraz Full HD oraz 3D. Oczywiście jeżeli nasze TV i dekoder to potrafią.

  HDMI

  HDMI

Niezależnie od powyższych, w niektórych przypadkach trzeba uzyskać jeszcze sygnał audio. Dekodery najczęściej dysponują złączem stereo out typu Chinch, a także coraz częściej złączem optycznym, które pozwala na przesyłanie dźwięku przestrzennego do kina domowego.

Złącze optyczne TOSLINK

Złącze optyczne TOSLINK

A co jeżeli mam tak stary TV, że nie ma on złączy podanych powyżej? Jeżeli nie chcesz kupować nowego telewizora, to trzeba będzie żebyś zakupił/a modulator sygnału. Jest to urządzenie, które zamieni sygnał z dekodera na taki, który da się odbierać poprzez zwykłe złącze antenowe w KAŻDYM telewizorze. Urządzenia tego typu wymagają jednak nieco wprawy przy dobieraniu i podłączaniu, więc najlepiej przejdź się do najbliższego, renomowanego, zakładu wdrażającego instalacje RTV. W żadnym razie nie pytaj o to rozwiązanie w sklepach RTV – bo na bank wyjdziesz albo zirytowany, albo z nowym telewizorem 😉

Czy muszę zmieniać antenę?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli aktualnie jesteś posiadaczem anteny siatkowej to, najprawdopodobniej, będziesz zmuszony zakupić nową antenę. Spowodowane jest to tym, że anteny tego typu skonstruowane są tak aby odbierały sygnał w szerokim zakresie częstotliwości, w tym niestety także wszelkiego rodzaju szumu i zakłóceń, niemal ze wszystkich kierunków. Powoduje to ogromne pogorszenie sygnału, a w rezultacie niemożność odbioru programów. Właściciele różnego typu anten kierunkowych czy sektorowych (logarytmiczne, Yagi, reflektorowe), mogą próbować ustawić swoją antenę tak aby „patrzyła” ona w kierunku najbliższego/najmocniejszego nadajnika w okolicy.  Dla województwa Śląskiego są to (zazwyczaj):

 

Skrzyczne [MHz / Kanał]

Katowice [MHz / Kanał]

MUX 1

746,00 / 55

746,00 / 55

MUX 2

770,00 / 58

698,00 / 49

MUX 3

634,00 / 41

634,00 / 41

Położenie geograficzne:

49°41’07” N 19°01’47” E

50°11’17” N 19°07’01” E

Dla innych regionów Polski informacje na temat nadajników znajdziesz na stronie http://radiopolska.pl/wykaz/polskadv.php oraz wielu innych.

A co z antenami opisanymi jako specjalnie przeznaczone do odbioru telewizji cyfrowej?

Różnica jest spora, ale tylko pod warunkiem, że kupujemy sprzęt renomowanego producenta. Anteny specjalnie przystosowane do telewizji cyfrowej znacznie ułatwiają ustawienie całego zestawu. Wykorzystane w nich technologie potrafią: odfiltrować zakłócenia wzmacniając tylko sygnał cyfrowy, zablokować szumy nadajników telefonii komórkowej, mają wbudowany wzmacniacz odpowiedniej mocy i symetryzator, et cetera.

Należy za wszelką cenę unikać anten, które oferują “kosmicznie duże” wzmocnienie przy bardzo małych rozmiarach. Szczególnie w serwisach aukcyjnych można znaleźć anteny, które mają deklarowane wzmocnienie sygnału na poziomie 48-60dB przy rozmiarze anteny 20x20cm – to jest technicznie niemal niemożliwe (nie w “sprzęcie” za kilkanaście złotych)!

Jest kilku renomowanych producentów anten, zakup których sprzętu warto rozważyć. Bez reklamy, a z doświadczenia wymienię kilku z nich: Technisat, GZT Telmor, Philips, Cabeltech, Opticum, Dipol, Televes, Maximum, Corab oraz kilku mniejszych, rodzimych producentów.

Anteny pokojowe.

Dlaczego osobny akapit dla nich? Gdyż te anteny często są polecane jako małe, estetyczne i wydajne. Po części to prawda, ale tylko po części. Anteny tego typu sprawdzą się wyłącznie w miejscach oddalonych od nadajnika maksymalnie do około 10km. A i ta odległość dotyczy sytuacji, w których antena (czyli Ty też) jesteś w stanie dostrzec nadajnik gołym okiem. Rzadko sprawdzi się w terenie gęsto zabudowanym wysokimi budynkami czy dużych odległościach.

Jakie stacje dostępne są w DVB-T?

Programy nadawane w technologii cyfrowej nadawane są w „paczkach” po kilka stacji na raz, są to tzw. MUX’y – multipleksy. Obecnie dostępne są następujące pakiety:

MUX 1: TVP 1 HD, TVP 2, TVP INFO (wersja regionalna podstawowa* ), TTV, ATM Rozrywka, Eska TV, Polo TV

MUX 2: Polsat, TVN, TV 4, Puls, TVN7, Polsat Sport News, TV 6, Puls 2

MUX 3: TVP 1, TVP 2 HD, TVP INFO (wersja regionalna dodatkowa*), TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka

MUX 4 – płatny: Kanały dodatkowe nadawane w wybranych miejscach kraju przez Telewizję Polsat.

Możliwe jest też, że będziesz w stanie, w zależności od posiadanej anteny i miejsca zamieszkania, odbierać stacje telewizyjne z ościennych krajów, głównie Czech i Słowacji oraz Niemiec. Zależy po prostu gdzie mieszkasz.

Obrazy pochodzą z wikipedia.org i są udostępniane na licencji CC lub innych typu Public Domain.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *